Hasta Yatağı Devlet Tarafından Karşılanıyor Mu


Posted October 29, 2018 by hastayatagi

Bakımı evde yapılan hastalara özel olarak tasarlanan, kullanışlı, konforlu, fonksiyonel yataklara hasta yatağı denir.

 
Hasta Yatağı Devlet Tarafından Karşılanıyor Mu

Bakımı evde yapılan hastalara özel olarak tasarlanan, kullanışlı, konforlu, fonksiyonel yataklara hasta yatağı denir. Motorlu hasta yatakları firmalarda bulunmakta olup firmalar üretimini, kiralamasını, satışını yapmaktadırlar. İstenilen adrese teslim ve kurulumunu da yapmaktadırlar. Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşması bulunan hasta yatağı üreticileri ve mağazalar, yatağı doğrudan belirtilen adrese götürerek kurmaktadır. Devlet güvencesi altında rapor ve reçeteyle tespit edilmiş yatak ihtiyacı için hastadan veya yakınlarından herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak özel ihtiyaçlara veya konfora sahip olmak için ek talepler firma tarafından ücretlendirilir.

Hastalığın Durumu Raporla Tespit Edilmelidir

Hastanede veya evde yatalak olup bakıma muhtaç hastalar devlet tarafından desteklenmektedir. SGK birçok hastanın hasta yatağı ihtiyacını kısmen veya tamamen karşılıyor. Bunun için reçetede “hasta yatağı gerekliliği” ve “sürekli bakım ihtiyacı gereklidir” ibarelerinin bulunması çok önemlidir.

SGK İl Müdürlüklerine Müracaat Edilmelidir

Hastaya bakan aile yakınları ve bakıcıların maaş alması ve yatalak kişiler ile kısmen hareket edebilen kişilerin uzun süreler yatakta yatması gerekliliği ortaya çıktığında, yatak masrafları SGK tarafından karşılanabilmektedir. Bu yüzden hastanen alınan rapor ve reçete ile bağlı bulunulan SGK İl Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekir. Kurum gerekli incelemeleri yaparak müracaatı değerlendirecektir.

Önce Yatak Alıp Sonra SGK’dan Ücreti Talep Edilebilir Mi?

Herhangi bir medikal mağazadan veya yatak üreticisinden alınarak faturalandırılan hasta yataklarının ödemesi SGK tarafından yapılmaz. Hasta tarafından SGK’ya bırakılan rapor ve reçete işleme alınarak, gerekli olan yatak hastanın adresine anlaşmalı olduğu firmalarca teslim edilir. Bu yüzden doğrudan yatak satın almak yerine SGK’ya müracaat edilerek ilgili evrakların teslim edilmesi gerekir.

Hasta Yatakları Günümüzde Daha Sağlıklı ve Konforlu

Gelişen teknoloji ile beraber günümüzde hasta yatağı kiralama modelleri eskisi gibi değildir. Pek çok özelliğe ve pek çok kolaylığa sahip hasta yatakları mevcut olup, hastalara sağlık ve konfor imkanı sunmaktadır. Hasta yataklarında serum askıları ve piller bulunmaktadır. Bunlar için ekstra bir talep de edilmemektedir. Evde bakımı yapılan hastaların yatmaktan dolayı kiloları sebepleriyle bakımları da zorlaşabilmektedir. Aşırı kilolu hastaların yerinin bir yerden başka yere taşınması çok zordur. Bu gibi işlemler için hasta taşıma liftleri bulunmaktadır. Bu durum da hastanın rahatını ve konforunu olumsuz yönde etkilemektedir. Üretilen hasta yatakları antibakteriyeldir. Temizliği kolay yapılabilmektedir. Hava alabilir özelliği sayesinde rahatlık sağlamaktadır. https://www.hastayataklari.co/
-- END ---
Share Facebook Twitter
Print Friendly and PDF DisclaimerReport Abuse
Contact Email [email protected]
Issued By Ümit Uz
Country Turkey
Categories Health
Tags hasta yatağı , hasta karyolası , hasta yatağı kiralama
Last Updated October 29, 2018